Dworek Wapińskich w Jarosławiu

Jadąc z centrum Jarosławia w kierunku mostu na Sanie po prawej stronie, w narożu ulic Hetmana Jana Tarnowskiego i Przygrodzie znajduje się okazały budynek o charakterze rezydencji podmiejskiej zwany Dworem Wapińskich.

Murowany, parterowy obiekt pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku w stylu empire. Styl ten nawiązuje do późnego klasycyzmu, wzorowany na sztuce starożytnej Grecji i Rzymu. Główne wejście wysunięte poza lico (portal) składa się z 4 kolumn, zbliżonych do typu toskańskiego z głowicą z opaską. Pierwszymi właścicielami dworu byli Rozwadowscy, następnie Wapińscy, Sobol i Margelius i ich 3 pokolenia. Ostatnimi właścicielami było małżeństwo Faldów. Najwięcej zniszczeń dokonała spółdzielnia (dzierżawca), produkująca elementy budowlane. W czasie użytkowania dworku przez spółdzielnię obiekt podupadł i stracił cenny, zabytkowy piec kaflowy. W 1987 roku od właścicieli państwa Faldów dwór kupili obecni użytkownicy.

W dużym stopniu zniszczony dwór wymagał gruntownych prac remontowo- budowlanych i konserwatorskich. Między innymi wysoki dach adaptowano na pokoje, tworząc dach tzw. mansardowy. Wszystkie prace zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków. Odtworzono sztukaterie w postaci rozet i gzymsów wewnątrz pomieszczeń. Odnowione sale zostały przystosowane do potrzeb hotelowo- restauracyjnych. Obecni właściciele świadczą usługi w organizacji przyjęć rodzinnych, wesel, konferencji. Do niedawna w dworze odbywały się spotkania literacko – muzyczne. Dwór jest wizytówką tej dzielnicy, a właściciele za wkład włożony w uratowanie tego zabytkowego   obiektu otrzymali od Ministra Kultury i Sztuki Złotą Odznakę oraz nagrodę I stopnia. Uhonorowani zostali także listem gratulacyjnym od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla Miasta Jarosławia”.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”