Dożynki w Gminie Przeworsk

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszej gminy, jej różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Niedzielne uroczystości dożynkowe w Gminie Przeworsk rozpoczęły się korowodem dożynkowym. Podczas którego można było podziwiać 13 różnorodnych wieńców przygotowanych przez   Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Przeworsk oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Mirocina, którzy wykazali się pomysłowością i kreatywnością.

W intencji wszystkich rolników oraz w podziękowaniu za tegoroczne plony została odprawiona msza św. w kościele św. Marii Magdaleny w Nowosielcach.

Po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy dożynek udali się na stadion LKS Nowosielce. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Przeworsk – Daniel Krawiec przyjmując z rąk Starostów dożynkowych Lidii Lenar oraz Marcina Wilka, chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Chleb wypieczony z tegorocznego ziarna został rozdzielony pomiędzy zgromadzonymi uczestnikami dożynek.

W tym szczególnym dniu życzę wszystkim rolnikom, aby czuli dumę i satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy na roli. Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna, bo pozwala się cieszyć rzeczywistymi efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły setek ludzi. Dziękuję rolnikom za to, że z tak wielkim szacunkiem odnoszą się do rodzinnej ziemi i z oddaniem kultywują tradycje przodków. Dziękuję przybyłym gościom: Małgorzacie Jarosińskiej -Jedynak Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Markowi Kuchcińskiemu Posłowi na Sejm RP,   Bogdanowi Rzońcy Posłowi do Parlamentu Europejskiego, Majorowi Grzegorzowi Majowi Zastępcy Dowódcy 34 Batalionu Lekkiej Piechoty Batalionu Obrony Terytorialnej w Jarosławiu, przedstawicielom województwa, powiatu i gminy, że byliście w tym dniu z nami. -mówił Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

Organizatorzy dożynek przygotowali także wiele niespodzianek, konkursów i zabaw. Nie zabrakło również pysznych potraw regionalnych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

W czasie wydarzenia czynne były stoiska z animacjami dla dzieci oraz punkty konsultacyjne KRUS, ODR w Przeworsku, firma A!Tech, a także działał punkt szczepień.

Tegoroczne dożynki miały dodatkowy wymiar. W czasie trwania wydarzenia odbył się Festiwal Polskich Smaków, zadanie w ramach mikroprojektu „Kultura regionów zaklęta w sztuce”, który Gmina Przeworsk realizuje w partnerstwie ze słowacką gminą Jablonov. Dzień wcześniej odbyły się warsztaty rękodzielnicze, gdzie nasi goście poznali tajniki robienia tradycyjnego wieńca dożynkowego oraz warsztaty kulinarne na których Panie z KGW z Mirocina wspólnie z gośćmi przygotowywały produkty na Festiwal Polskich Smaków. Był to czas i dobra okazja do wymiany doświadczeń i przepisów kulinarnych.- mówi Zastępca Wójta Gminy Przeworsk, koordynator projektu Teresa Wielgos.

Jak co roku, to już tradycja w Gminie Przeworsk, odbywa się Przegląd Potraw Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich „ O Złoty Garniec”. W tym roku trafił on do Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce, gdzie odbędą się kolejne Dożynki Gminne.

Imprezę uświetniły występy artystyczne zespołów śpiewaczych z terenu Gminy Przeworsk: Studzieńczanki ze Studziana, Grzęszczanie z Grzęski, Cantus z Gorliczyny, Ujeźniacy z Ujeznej. Na scenie zaprezentował się również Kazimierz Rzemyk – śpiewak ludowy z Ujeznej, oraz Kristina Dragiścić wraz z młodzieżą z Ukrainy. Finałem dożynek w Gminie Przeworsk był występ gwiazdy wieczoru Kapeli Ciupaga, która zgromadziła liczną publiczność, przekazując ze sceny niesamowitą energię.

Zwieńczeniem imprezy była świetna zabawa taneczna z zespołem Silence.

Organizatorem Dożynek Gminy Przeworsk 2021 roku był: Wójt Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Społeczność Wsi Nowosielce.

Dziękujemy wszystkim podmiotom społecznym, które przyczyniły się do organizacji dożynek w gminie Przeworsk.

tp