Dominikanie zdeterminowani w wyjaśnieniu sprawy o. Pawła M.

W środę, 31 marca Sąd Rejonowy Katowice-Wschód przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy wobec Pawła M. dominikanina, któremu postawiono siedem zarzutów dotyczących m.in. przestępstw o charakterze seksualnym. Wobec zakonnika toczy się także kanoniczny proces karny prowadzony przez Dominikanów. Do bulwersującej sprawy odnieśli się również bracia z jarosławskiego klasztoru oferując pomoc ewentualnym pokrzywdzonym.

 

– Wstrząśnięci informacjami o skandalicznych zachowaniach naszego współbrata Pawła M. jakie w ostatnim czasie docierają do nas, mając na uwadze fakt, że w latach 90-tych jako duszpasterz Paweł M. przyjeżdżał do duszpasterstwa młodzieży w Jarosławiu oraz przebywał w naszym klasztorze od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy osoby, które w jakikolwiek sposób zostały przez niego skrzywdzone. Z niepokojem i bólem myślimy o wszystkich pokrzywdzonych. Deklarujemy gotowość ich wysłuchania i stosowną pomoc, tak by zadośćuczynić popełnionemu złu – piszą bracia Dominikanie z Jarosławia.

Wcześniej prowincjał zakonu o. Paweł Kozacki jednoznacznie odniósł się do zarzutów stawianych o. Pawłowi M. – Wobec przerażających działań, których miał się dopuścić ojciec Paweł M., informuję że jesteśmy jako Zakon zdeterminowani, by wyjaśnić sprawę do końca i umożliwić jej osądzenie zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego. Chcemy zrobić to w sposób jak najbardziej jawny i możliwie szybki – zapewnia w imieniu wspólnoty. – Ciągle poznajemy nowe fakty z przeszłości ojca Pawła M., dlatego wszcząłem kanoniczny proces karny, a zebrane dokumenty zostaną w trybie pilnym wysłane do Rzymu do Kurii Generalnej Zakonu, a przez nią do Watykanu. W związku z tym jeszcze raz bardzo proszę i zachęcam, by osoby, które – w jakimkolwiek miejscu i czasie – doznały krzywdy ze strony ojca Pawła M., zgłosiły to nam: osobiście, telefonicznie lub mailowo. Jesteśmy w kontakcie z organami ścigania, którym udzielamy wszelkich informacji. Wszystkie znane nam osoby poszkodowane będą na bieżąco informowane o postępach w sprawie. Jesteśmy gotowi udzielić im wszelkiej pomocy, którą zechcą od nas przyjąć – dodaje dominikanin.

 

Kontakt do przedstawicieli zakonu:

Mirosław Sander OP, delegat prowincjała dominikanów ds. ochrony dzieci i młodzieży;

tel. kom. +48 535 142 884, e-mail: ochrona.maloletnich@dominikanie.pl

Tomasz Gaj OP, duszpasterz do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym; tel. kom. +48 534 159 475, e-mail: pomoc.ofiarom@dominikanie.pl

Jacek Skupień OP, Przeor Klasztoru w Jarosławiu; tel. kom.+48 694 728 844, e-mail: jskupien@dominikanie.pl.

erka