Do specjalisty tylko z e-skierowaniem

Od 8 stycznia pacjenci kierowani do przychodni specjalistycznych otrzymują tylko skierowanie w formie elektronicznej. Wystawiane jest podobnie jak e-recepta. Dane pacjenta wprowadzane są do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl. Lekarz podpisuje je cyfrowo.

 

Pozostał jednak furtka. Papierowe skierowanie może wystawić lekarz tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu lub systemu gabinetowego albo systemu e-zdrowie.

E-skierowanie ma zmniejszyć czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, ponieważ pacjent jest przypisany automatycznie tylko do jednej placówki. Nie może zarejestrować się w kilku. Do specjalisty umawiać możne się telefonicznie lub w rejestracji. Należy podać kod i numer PESEL lub pokazać wydruk informacyjny.

Pacjent otrzyma 4-cyfrowy kod przesłany SMS-em lub mailem. Gdy nie ma takiej możliwości dostanie wydruk.

– Rozwój cyfrowych usług w zdrowiu to ciągły proces. Elektroniczne skierowanie jest kolejną po e-recepcie cyfrową usługą, który składa się na rozwiązania systemowe, tworząc spójny system e-zdrowia w Polsce. Najpierw wprowadzono powszechnie e-zwolnienia, rok temu zaczęła obowiązywać e-recepta, teraz kolej na e-skierowanie. Pandemia sprawiła, że pacjenci i lekarze są znacznie bardziej zainteresowani usługami dostępnymi online, gdyż znają i rozumieją płynące z tego korzyści – podkreśla Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-skierowanie nie jest wystawiane na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego. Tam obowiązują w postaci papierowej. Warto przypomnieć, że pacjent nie potrzebuje skierowania w żadnej formie do psychiatry, ginekologa i położnika oraz do onkologa, wenerologa i dentysty.

erka