Debiut poetycki w cerkwi

W ostatnią sobotę w zabytkowej, pochodzącej z początku XVIII w. cerkwi św. Dymitra w Tyniowicach leżącej na podkarpackim szlaku architektury drewnianej zagościła poezja. Stało się to za sprawą Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Parafii Tyniowice. Debiutancki tomik wierszy o ujarzmionych emocjach zaprezentowała Wiesława Lipińska, poetka z Warszawy.

 

– Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, iż pisanie wierszy jest dla autorki sposobem na ukazanie głębokich emocji i uczuć, które ją nadzwyczaj dotykają oraz zapadają w pamięci. Mogliśmy również posłuchać opowieści o jej podróżach i pasjach oraz wybranych utworów z tomiku. Lektorzy, Barbara Czura oraz Tadeusz Gwóźdź, interesującą interpretacją wierszy przenieśli słuchaczy w świat „Emocji ujarzmionych” – wspomina prowadząca spotkanie Małgorzata Srebnicka, prezes stowarzyszenia. Wydawcą tomiku poezji jest stowarzyszenie z Tyniowic.

W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Wieczór poetycki uświetnili swoją obecnością: wicestarosta jarosławski Mariusz Trojak, wójt Gminy Roźwienica Tomasz Kotliński, historyk prof. dr hab. Józef Półćwiartek oraz ks. Jacek Dżoń, proboszcz parafii w Tyniowicach. Wśród gości był także Mariusz Baran, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic.

– Jesteśmy przekonani, że wiersze Wiesławy Lipińskiej trafią wkrótce do szerszej rzeszy odbiorców – podsumowuje M. Srebnicka.

 

opr. erka