Czy to jeszcze jest woda?

Mieszkańcy gminy skarżą się na jakość wody, która leje się z ich kranów – w wielu miejscach jest zanieczyszczona i śmierdzi. Konieczna jest częsta wymiana domowych filtrów i zakup wody butelkowanej. A rachunki za zużycie i tak trzeba płacić i to nie małe…

 

Problem z jakością wody w Gminie Przeworsk powraca co jakiś czas. Wspominaliśmy o nim wcześniej również na naszych łamach. Mieszkańcy zwracają głównie uwagę, że woda jest zanieczyszczona, padają nawet mocne słowa o gnojówce.

Kontroluję jakość wody od jakiegoś czasu (barwa i wymiana filtrów) i stwierdzam że z kranu płynie gnojówka, a nie woda za którą płacimy. Szukam ludzi, którzy mają podobny problem, może jakiś pozew zbiorowy? – pyta mieszkanka gminy Przeworsk na jednej z grup w mediach społecznościowych.

Jej wiadomość szybko wywołała lawinę komentarzy od kolejnych niezadowolonych. Zauważali oni, że woda nie nadaje się do picia, jeśli nie jest przegotowana i przefiltrowana, a płacić trzeba za nią jak za woły. Inni z kolei mają problem z chlorem, którym czuć jak na miejskiej pływalni. Ciężko się wykąpać, nie wspominając o przygotowywaniu na takiej wodzie posiłków. Oprócz tego mieszkańcy obawiają się rozwoju szkodliwych dla zdrowia bakterii oraz szybszej korozji instalacji i jej elementów z powodu obecności dużej ilości żelaza, z czym wiążą brunatne zabarwienie wody i właśnie zapach gnojówki. Padają konkretne nazwy miejscowości, gdzie jest ponoć najgorzej: Ujezna, Rozbórz, Świętoniowa, Studzian i Urzejowice.

„Idę o zakład, ze normy przekroczone są tu parokrotnie”, „Mam nowo wybudowany dom, zamontowany uzdatniacz, a mimo to woda koszmarna. Filtry takie jak na zdjęciach, wymieniane nieraz co 2 tygodnie, bo woda jest taka „czysta” – możemy przeczytać dalej w komentarzach.

Z prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do Gminy Przeworsk. Jak się okazało, z tej strony sytuacja przedstawia się nieco inaczej.

Na dzień 25.02.2022 r. na terenie gminy Przeworsk obowiązują decyzje przydatności wody do spożycia wydane przez PSSE. Woda jest badana zarówno przez sanepid, jak także przez firmę z akredytacją. Zakład Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk sp. Z o.o. monitoruje jakość wody, na ten moment jedynie w miejscowości Rozbórz stwierdzono nieznaczny wzrost parametrów mętności. Powyższy parametr nie wpływa znacząco na zdrowie mieszkańców. Woda surowa, jaką posiadamy na terenie gminy, poddawana jest wielu procesom, które umożliwiają spełnienie wszelkich parametrów jakościowych wody – wyjaśnia Andrzej Byrwa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk Sp. z o.o. zapewniając, że jakość wody znacznie poprawi się po modernizacji sieci oraz wraz z budową nowych stacji uzdatniania wraz z nowoczesnymi technologiami uzdatniania – aktualnie trwają prace nad dokumentacją w tym zakresie.

 

DP/fot. Facebook