Czy musi dojść do tragedii?

– Co jakiś czas do kamienicy wzywana jest straż pożarna. Boję się, że kiedyś dojdzie do nieszczęścia – alarmuje kobieta, której rodzina mieszka w wielorodzinnym budynku przy ul. Rynek 5 w Przeworsku. Jej zdaniem winne są nieszczelne piece kaflowe. Prezes TBS, któremu podlega kamienica, odpiera jednak zarzuty.

 

W budynku mieszka kilka rodzin. Są młodsze osoby z dziećmi, ale i kilka osób starszych. Kobieta, która zgłosiła nam problem, boi się że może dojść do nieszczęścia. Pod koniec stycznia w kamienicy znów interweniowała straż pożarna – z pieca węglowego w jednym z mieszkań wydobywał się dym. Jak mówi, jedni przyzwyczaili się już, że tak się czasem dzieje. Inni mają obawy.

To stary budynek, w który TBS nie chce nawet inwestować. Ciężko doprosić się o remont lub choćby o zamontowanie domofonu – mówi nasza rozmówczyni.

Jak wyjaśnia Zbigniew Kaduk, prezes zarządu przeworskiego TBS Sp. z o.o., po interwencji strażaków podjęto szereg działań mających na celu ustalenie przyczyn zaistniałej sytuacji.

– Dokonano przeglądu kanałów dymowych w kominie odbierającym dym z pieca kaflowego w mieszkaniu, mimo tego że kanały były czyszczone kilka dni wcześniej, 25 stycznia. Ponadto wezwano uprawnionego kominiarza w celu ustalenia przyczyn wydobywania się dymu z paleniska piecowego – informuje Z. Kaduk dodając, że kominiarz poświadczył, że kanały kominowe są drożne i wykazują prawidłowy ciąg grawitacyjny. W odniesieniu do użytkownika mieszkania wydano zalecenie wyczyszczenia pieca kaflowego i zgłoszenie tej czynności do administratora budynku w celu wydania pozwolenia na jego użytkowanie. Jak informuje prezes, do końca ubiegłego tygodnia takie zgłoszenie jednak nie nastąpiło, mimo dwukrotnego pisemnego wezwania.

 

Remontów nie będzie

Jak informuje TBS, w budynku nie planuje się prowadzenia prac remontowych i inwestycyjnych z wyjątkiem tych, których celem jest utrzymanie budynku w stanie niepogorszonym, czyli w stanie wskazującym wyłącznie na skutki będące następstwem prawidłowego używania obiektu. Na bieżąco przeprowadzane są wszelkie przeglądy oraz ewentualne wymiany i naprawy.

W odniesieniu do remontów kapitalnych lub czynności budowlanych obejmujących wszelkiego rodzaju modernizacje, ulepszenia i odtworzenia należy mieć świadomość, że są to procesy inwestycyjne wymagające sporych nakładów finansowych, a przede wszystkim wymagają pozwolenia na budowę. Kamienica przy ul. Rynek 5 zlokalizowana jest w południowej pierzei rynku i objęta jest ochroną konserwatorską, co wiąże się z posiadaniem prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Obecny stan prawny wskazuje na właściciela w osobie fizycznej, natomiast Gmina Miejska Przeworsk przejęła budynek w zarząd przymusowy, powierzając funkcję zarządcy PGKiM w Przeworsku, a obecnie Przeworskiemu TBS Sp. z o.o. – wyjaśnia Z. Kaduk dodając, że w 2021 r. spółka została poddana dwumiesięcznej kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli z Delegaturą w Rzeszowie. Kontrola objęła głównie budynki, w których znajdują się lokale mieszkalne o warunkach substandardowych, wśród nich m.in. budynek przy ul. Rynek 5. Wyniki przeprowadzonej kontroli nie wykazały żadnych zaniedbań ze strony zarządcy.

DP