Czy fotowoltaiczny projekt ratusza stoi w miejscu?

Zniecierpliwieni mieszkańcy Jarosławia dopytują, kiedy rozpocznie się skierowana do nich realizacja programu odnawialnych źródeł energii ze wsparciem unijnym. W Ratuszu uspokajają, zapewniając że wszystko idzie zgodnie z założeniami, dodając jednocześnie, że ostateczny termin rozliczenia mija w listopadzie tego roku.

 

Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na prywatnych domach w Jarosławiu, realizowany w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, ma za sobą ponad pięcioletnią historię i jak na razie jest w sferze papierowej.

Według mieszkańców zgłaszających się do Redakcji Gazety Jarosławskiej realizacja projektu się zatrzymała. Nie są prowadzone żadne działania związane z wprowadzeniem go w życie. Interweniujący zwracają uwagę, że podobny projekt realizuje Gmina Jarosław wspólnie z Gminą Roźwienica i tam prace związane z montażem instalacji odnawialnych źródeł energii już trwają. Natomiast w Jarosławiu cisza.

Niemal rok temu, bo 22 marca 2022 r., miasto Jarosław ogłosiło nabór do listy rezerwowej do działania Odnawialne Źródła Energii projektu „Ekologiczne Miasto Jarosław” w związku z otrzymanym dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 działanie 11.2. Rozwój OZE – REACT-EU na kwotę prawie 8,5 mln zł przy dofinansowaniu z UE w wysokości 6,5 mln zł.

W październiku ubiegłego roku Urząd Miasta Jarosławia informował wzwiązku z realizacją projektu „Ekologiczne Miasto Jarosław”, że osoby, które przystąpiły do niego w naborze dodatkowym i znajdują się na liście rezerwowej zobowiązane są do przeprowadzenia inwentaryzacji obiektu w zakresie możliwości montażu wybranej instalacji OZE.

Trudno szukać dalszych informacji, więc zainteresowani doszli do wniosku, że realizacja kuleje, a możliwe że o niej zapomniano.

 

Podobny projekt u sąsiadów

Taki sam projekt realizuje Gmina Jarosław wspólnie z Gminą Roźwienica. Tam już w październiku ubiegłego roku             informowano jakie firmy zostały wyłonione do realizacji.

Podane je do wiadomości mieszkańców korzystających ze wsparcia oraz poinformowano, że przedstawiciele wybranych firm, będą się kontaktować w sprawie wykonania dokumentacji projektowej oraz ustalenia szczegółów montażu instalacji. – W najbliższym czasie zostaną dokonane wyliczenia kwot wkładu własnego, który uczestnicy będą zobowiązani wpłacić – informował 22 października ubiegłego roku Wójt Gminy Roźwienica.

 

Zgodnie z założeniami

– Projekt pod nazwą Ekologiczne Miasto Jarosław jest realizowany zgodnie z założeniami i przyjętym harmonogramem. Obejmuje on ponad 300 instalacji, stąd bardzo szeroki zakres prac do zrealizowania. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, iż wniosek o dofinansowanie został złożony jeszcze w 2017 roku. Po bardzo długim okresie wyczekiwania na informację o uzyskanym dofinansowaniu okazało się, że wielu z mieszkańców już nie jest zainteresowanych realizacją zadania, ponieważ część z nich już zainstalowała na własny koszt instalacje OZE lub po prostu zrezygnowała z takiej inwestycji. Musieliśmy więc przeprowadzić weryfikację listy podstawowej mieszkańców, a następnie przygotować dodatkowy nabór dla innych chętnych mieszkańców. Kolejnym etapem prac było wyłonienie firmy zewnętrznej do realizacji nowych weryfikacji, jak również przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, dokumentacji jest bardzo dużo, a więc odpowiednio bardzo dużo czasu było potrzebne na zweryfikowanie wszystkich domostw – wyjaśnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Jarosławia. – Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania postępowania przetargowego, które zostanie ogłoszone niebawem, a po wyłonieniu wykonawcy przystąpimy do realizacji zadania w poszczególnych lokalizacjach – dodaje, zauważając że umowy o dofinansowanie w poszczególnych gminach podpisywano w różnych terminach, dlatego dziś gminy znajdują się na różnych etapach realizacji projektów OZE. – Wysokość kosztów od mieszkańców w tym momencie nie jest możliwa do konkretnego określenia, ponieważ informacja ta będzie podana mieszkańcom po rozstrzygnięciu przetargu na wszystkie instalacje OZE w tym projekcie. Zakończenie prac i rozliczenie projektu musi nastąpić do jesieni br. nie później niż do listopada 2023 roku – tłumaczy I. Kmiecik.

erka/fot. Pixabay