„Człowiek-Człowiekowi” – uroczystości w Dębrzynie

W Gminie Przeworsk w minioną niedzielę uczczono pamięć pomordowanych w lesie Dębrzyna.

 

Dębrzyna to niewielki las leżący przy torach kolejowych na granicy dwóch miejscowości Świętoniowej i Grzęski w gminie Przeworsk. To właśnie w tym miejscu po zakończeniu II wojny światowej rozegrały się tragiczne wydarzenia, które do dziś poruszają mieszkańców. O tej bolesnej historii przypominają krzyże i groby oraz pomnik „Człowiek – Człowiekowi”, przy którym w niedzielę, 5 września, została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych w latach 1945-1946 oraz ich oprawców.

To już tradycja, że co roku w pierwszą niedzielę września parafia w Świętoniowej wraz z Gminą Przeworsk i Gminnym Ośrodkiem Kultury modlą się za pomordowanych i ich oprawców. Uroczystą Mszę św. przy polowym ołtarzu koncelebrowali: JE biskup Krzysztof Chudzio, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej ks. Leszek Dopart, proboszcz parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przeworsku-Gorliczynie ks. Andrzej Kołodziej, ks. Michał Stachyrak oraz ks. senior Jan Rydzik, który wygłosił poruszającą homilię.

Mszę św. uświetniła schola parafialna, Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk z siedzibą w Świętoniowej, Chór „Veritas” z Nowosielec oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Na zakończenie uroczystości przy obelisku upamiętniającym te tragiczne wydarzenia wiązankę biało-czerwoną kwiatów złożył wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec wraz z dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Justyną Solarz oraz dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Przeworsku, Sabiną Południak.

 

DP/UG Przeworsk