Cmentarz wojenny zyska nowe ogrodzenie

Trwają prace przy ogrodzeniu cmentarza wojennego przy ul. Pruchnickiej w Jarosławiu. Miasto pozyskało dotację na ten cel. Co jeszcze uda się wykonać w ramach tego zadania?

 

Renowacja cmentarza wojennego w Jarosławiu możliwa jest dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jaką miasto otrzymało w ramach programu pn. Groby i cmentarze wojenne w kraju, w wysokości 98 240 zł. Jednak całkowity koszt tych działań sięgnie 144 tys. zł.

– W ramach inwestycji wykonana zostanie renowacja ogrodzenia cmentarza wojennego przy ul. Pruchnickiej. Odbędą się również tzw. działania miękkie m.in.: lekcje historii w szkołach podstawowych, spotkanie historyczne z mieszkańcami oraz wystawa historyczna „Bitwy Jarosławia 1915”. Wydane zostaną również materiały edukacyjno-promocyjne – mówi Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Miasta Jarosławia.

Spotkanie historyczne zaplanowane w ramach tego projektu odbędzie się już 18 listopada o godzinie 17. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. W trakcie tego wydarzenia będzie można obejrzeć wystawę zdjęć przygotowaną specjalnie na tę okoliczność. Władze Miasta Jarosławia zapraszają do udziału.

 

Cmentarz liczy ponad 100 lat

Cmentarz przy ul. Pruchnickiej zajmuje powierzchnię 54 arów. Spoczywają tam szczątki wielu niezidetyfikowanych żołnierzy. Tak do końca naprawdę nie wiadomo, ile osób zostało tam pochowanych, ani jakiej narodowości. Nie wiadomo, czy byli to tylko żołnierze niemieccy, czy również przedstawiciele innych narodowości. Wiadomo jedynie, że polegli w maju 1915 roku podczas walk.

Cmentarz od ulicy ogrodzony jest oryginalnym murem z arkadowymi wnękami, stanowiący jedyny zachowany element. Z pozostałych stron metalową siatką, na betonowych słupkach. Wejście stanowi metalowa brama. Ze względu na nielicujące z charakterem miejsca wykorzystanie terenu cmentarza w przeszłości, nie zachowały się żadne elementy pierwotnego urządzenia. Zupełnemu zatarciu uległy mogiły. W roku 2003 rozpoczęto remont cmentarza ze środków Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (VDK) w Kassel oraz Wojewody, który trwał trzy lata. Jego celem było przywrócenie cmentarzowi charakteru godnego miejsca pamięci narodowej. Cmentarz uporządkowano a w centrum ustawiono wysoki, drewniany krzyż.

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu z dnia 26 stycznia 1995 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

 

EK