Ćma nie odpuszcza

Czytelniczka zauważyła, że bukszpany rosnące na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu są w złym stanie.

W ubiegłym roku pisaliśmy o przeworskich bukszpanach, które zaatakowała ćma bukszpanowa. Teraz z tym problemem zmierzyć się musi też Jarosław.

Bukszpany na Nowym Cmentarzu zostały zaatakowane przez szkodniki. Krzewy wyglądają okropnie, są suche, a na ich łodygach znajdują się liczne larwy szkodników. Warto aby odpowiednie służby zajęły się cmentarzem – mówi kobieta.

Jak informuje Urząd Miasta, bukszpany rosnące na terenie Nowego Cmentarza nie zostały posadzone przez zarządcę nekropolii ani służby miejskie. Nasadzenia wykonały osoby prywatne, właściciele poszczególnych grobów.

Pod opieką służb miejskich znajdują się natomiast bukszpany rosnące w pobliżu pomnika Walk i Męczeństwa na ul. Słowackiego. Faktycznie zostały one zaatakowane i zniszczone przez szkodnika – ćmę bukszpanową, której zwalczanie jest bardzo trudne, a ewentualne opryski chemiczne niestety są nieskuteczne. Chore krzewy zostaną usunięte, a w ich miejsce jesienią pojawią się nowe nasadzenia – informuje Iga Kmiecik, rzecznik prasowy UM Jarosławia.

DP