Dr n.med. Jan Żuchowski oraz Bronisław Jadownicki, prezes jarosławskiego Koła Diabetyków.

Ciekawe spotkania u diabetyków

W środę, 8 czerwca w Jarosławiu odbyło się spotkanie diabetyków. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu cennych porad dotyczących zdrowia jamy ustnej. Mowa była m.in. o zapobieganiu próchnicy i stomatologicznych metodach walki z nią.

Wśród gości, którzy wygłosili prelekcję, był m.in. dr n. med. Jan Żuchowski z Narola.

Tematem wykładu były regeneracje w stomatologii. Omówiona została m.in. regeneracja zębiny w próchnicy, regeneracja zranienia miazgi, regeneracja cementu korzenia zęba czy regeneracja stanu zapalnego przy szczycie korzenia zęba.

Prolongat zwrócił uwagę, że 80% chorób dostaje się do organizmu człowieka przez jamę ustną. – W jamie ustnej każdy z nas ma ok. 500 szczepów bakteryjnych. Dlaczego więc nie chorujemy? Bo mamy odporność – wyjaśniał podczas spotkania J. Żuchowski.

Prowadzący wykład próbował wyjaśnić, skąd bierze się próchnica. Nadmienił, że od 1945 roku do 1960 roku znanych było co najmniej 17 teorii spiskowych dotyczących powstawania próchnicy – od tych bardziej realnych po całkiem fantastyczne.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (Koło Terenowe w Jarosławiu). Uczestników powitał Bronisław Jadownicki, prezes jarosławskiego koła.

Integracja środowiska diabetyków odbywa się nie tylko na zasadzie organizacji ciekawych spotkań edukacyjnych, tak jak to miało miejsce w tym przypadku, ale i poprzez organizowanie wspólnego wypoczynku, sportu, zabaw, jak i imprez kulturalnych oraz uroczystości jubileuszowych, takich jak Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

 

EK