Centrum Symulacji Medycznej już gotowe

We wtorek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie kolejnego budynku Centrum Symulacji Medycznej. Na obecnych oraz przyszłych studentów kierunków medycznych jarosławskiej uczelni czekają jeszcze bardziej zaawansowane laboratoria, nowe pracownie, a nawet symulator karetki.

 

Uroczystość rozpoczęła się w Centrum Kultury Akademickiej, gdzie dr inż. Jarosław Noworól, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia, powitał władze uczelni oraz wszystkich zaproszonych gości. Następnie głos zabrał rektor prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej ważnej inwestycji. W swoim przemówieniu podkreślił, że wyposażone w najnowsze technologie CSM umożliwia studentom zdobycie solidnego doświadczenia w realistycznych warunkach.

Następnie uczestnicy tego wydarzenia udali się na kampus, gdzie mieli okazję wypróbować nową komorę do dezynfekcji, przekazaną przez firmę Rosco. Tam też odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi.

 

To już 5 lat

Przypomnijmy, że otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej odbyło się w 2019 r. Była to niezwykle istotna inwestycja dla uczelni i duży krok dla Wydziału Ochrony Zdrowia. – Ten czas pokazał, że zainteresowanie kierunkami medycznymi stale rośnie, dlatego została podjęta decyzja o utworzeniu kierunku ratownictwo medyczne. Z tego powodu inwestycja w kolejne pomieszczenia i sprzęt jest niezbędna – mówią przedstawiciele jarosławskiej uczelni.

Do tej pory studenci mieli dostęp do sali wysokiej wierności, pomieszczenia kontrolnego, sali debriefingu, sali badań fizykalnych, trzech sal umiejętności pielęgniarskich oraz sali umiejętności technicznych. Pracownie wyposażone są w niezbędny sprzęt medyczny, fantomy oraz trenażery. – Nowa infrastruktura stwarza przed studentami jeszcze większe możliwości rozwoju poprzez praktyczne doświadczenia. Nowo powstałe pracownie, takie jak: geriatryczna, pediatryczna, internistyczno-kardiologiczna, chirurgiczna, sala umiejętności ratunkowych oraz symulator karetki, zapewniają studentom realistyczne symulacje różnych przypadków medycznych – dodają.

 

Inwestycja kosztowna, ale potrzebna

Całkowity koszt rozbudowy i modernizacji budynku wyniósł 6,6 mln zł. W pracowniach na studentów czeka najnowszy sprzęt i technologie, które nie tylko uczą, ale także inspirują do działania. – Symulatory wysokiej wierności niemowlęcia, pacjenta starszego czy osoby dorosłej pozwalają na praktyczną naukę różnych procedur medycznych – od podstawowych czynności pielęgnacyjnych po zaawansowane zabiegi ratujące życie. Wyposażenie pracowni w taki sprzęt jak trenażery, aparaty EKG, respiratory czy urządzenia do pomiaru ciśnienia zapewniają niezrównane doświadczenia, które przygotują przyszłych pracowników służby zdrowia na sytuacje, które mogą napotkać w przyszłej pracy zawodowej – zauważają władze uczelni.

Pracownie są również wyposażone w zaawansowane systemy audio-wideo oraz panele nadłóżkowe, co pozwala na monitorowanie i analizę wykonywanych procedur, a także na prowadzenie debriefingu.

 

Opr. EK, fot. PANS