Bulwary jeszcze na wakacjach?

Brak sprzętów budowlanych oraz pracowników wykonujących prace przy budowie Bulwarów nad Sanem spowodowało, że jarosławianie zaczęli mieć wątpliwości, czy inwestycja ta, aby na pewno zostanie zrealizowana w całości, tak jak to zapowiadano za poprzedniej władzy. Urząd Miasta uspokaja. Zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem.

 

– Po wielu latach rozpoczynamy tak bardzo wyczekiwaną inwestycję dla wszystkich mieszkańców Jarosławia – budowę bulwarów nad rzeką San. Ma być to już niebawem miejsce rekreacji, sportu, wypoczynku wszystkich mieszkańców Jarosławia. Tak, jak to kiedyś bywało – mówił Waldemar Paluch, były burmistrz Miasta Jarosławia, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 września ubiegłego roku nad rzeką San.

Przypomnijmy, że konferencja ta obwieszała rozpoczęcie prac, które prowadzone były przez ostanie miesiące. Ich efekty można było podziwiać m.in. podczas przeprawy przez rzekę San. Kiedy jednak mieszkańcy Jarosławia, jak i okolic spostrzegli, że prace nie są już prowadzone, zaczęli snuć domysły, czym może to być spowodowane.

– Co z bulwarami nad Sanem? – dopytywali nasi Czytelnicy, zastanawiając się, dlaczego prace stanęły akurat po wyborach. – Czyżby to miało związek ze zmianą władzy –zastanawiali się niektórzy. Byli i tacy, którzy obawiali się, że inwestycja ze względu brak funduszy nie będzie kontynuowana. By rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Jarosławia, na jakim etapie jest realizacja inwestycji.

– Budowa bulwarów nad Sanem jest realizowana terminowo (a nawet z pewnym wyprzedzeniem). Przerwa w prowadzeniu prac jest związana z oczekiwaniem wykonawcy na dostawy urządzeń – informuje Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jarosławia, przypominając, że termin zakończenia inwestycji przypada na 29 listopada 2024 r.

W Urzędzie Miasta Jarosławia dowiedzieliśmy się również, że być może jeszcze w tym tygodniu (a jeśli nie, to w przeciągu najbliższych dwóch tygodni) ma być prowadzony montaż pomostu pływającego. Ale to jeszcze nie wszystko.

– Po 15 lipca zamówiona jest dostawa urządzeń linowych i urządzeń siłowni. Do połowy sierpnia mają być zakończone montaże wszystkich obiektów na terenach sportowo-rekreacyjnych (ławki, stoliki, leżaki, parasole, stoły do gier itp.) oraz wykonane nawierzchnie: asfalty na ścieżkach pieszo-jezdnych i poliuretan na boisku wielofunkcyjnym. W międzyczasie montowane będą ławki, stoliki, leżaki, parasole plażowe, grille – informuje I. Kmiecik, zwracając jednak uwagę, że realizacja w zakładanych przez wykonawcę terminach uwarunkowana jest terminowymi dostawami producentów zamówionych urządzeń.

Prace na bulwarach pochłoną około 8 mln zł, z czego około 6,5 mln zł pokryje dofinansowanie. By mogły one ruszyć, niezbędne było zaangażowanie wielu osób, które brały udział zarówno w przygotowaniu projektu budowlanego, pozyskaniu środków, jak i przy realizacji zadania. Tak więc nie pozostaje nic innego, jak tylko mieć nadzieję, że prowadzona inwestycja jak już zostanie oddana do użytku, będzie poszanowana przez odwiedzające to miejsce osoby. W tej kwestii niestety wiele osób ma wątpliwości.

 

Co powstanie na bulwarach?

W ramach prowadzonej inwestycji miały zostać wykonane parkingi. Pierwszy – zrealizowany w 2020 roku parking na 78 miejsc postojowych (przy głównym wjeździe). Drugi – na 48 miejsc postojowych (w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami) – przy wjeździe od ul. Garbarze, oraz trzeci – na 10 miejsc postojowych ( w tym 1 dla osób z niepełnosprawnościami) – po lewej stronie mostu z sugestią wykorzystywania przez campery. Ponadto miały powstać: ścieżka piesza i ścieżka pieszo-rowerowa, obiekty sportowe i rekreacyjne takie jak: linarium, siłownia terenowa, stoły do ping ponga, bulodromy, boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki plażowej, miejsce na skatepark, plaża piaszczysta, pomost pływający, slip do wodowania, mała architektura, amfiteatr terenowy jako miejsce przeznaczone do wystawiania sztuk lub przedstawień (wykonanie żelbetowej   płyty o powierzchni: 5×10 m grubości 50 cm, przeznaczonej pod scenę, wykonanie trybun terenowych w formie podłużnych bloków żelbetowych, usytuowanych w skarpie z zamontowanymi siedziskami z desek, wkomponowanymi w istniejącą skarpę). Do obiektu miały zostać wykonane: ciągi komunikacyjne (dojścia do trybun i sceny, skomunikowanie z ciągami spacerowymi), zagospodarowanie roślinne w otoczeniu obiektu, iluminacja krzewów, prysznice zewnętrzne oraz miejsca grillowe. W ramach prowadzonych prac miał powstać także budynek obsługi bulwarów z wewnętrznymi instalacjami wod-kan, co, wentylacją. Do wykonania były też zewnętrzne przyłącze: wody i kanalizacji z przyłączeniem do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz zewnętrzne instalacje: wodna, kanalizacja sanitarna, elektryczna, oświetleniowa, a także kanalizacja kablowa na potrzeby przyszłego monitoringu.

EK