Budowlanka świętowała 75-lecie powstania orkiestry

6 października w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu odbył się jubileusz 75-lecia powstania Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Budownictwa w Jarosławiu. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych nauczycieli, uczniów, absolwentów i sympatyków jarosławskiej budowlanki.

 

Uroczystość 75-lecia powstania Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Budownictwa w Jarosławiu prowadziła Dorota Kaleta, dyrektor ZSBiO, która w swoim wystąpieniu nawiązała do historii orkiestry oraz podkreśliła jej szczególne znaczenie nie tylko dla placówki, ale także w regionie.

– Orkiestra była prawdziwą kuźnią talentów, uczniowie, którzy w niej zaczynali swoją przygodę z muzyką, potem, niejednokrotnie, kontynuowali ją w dorosłym życiu. Rozwijała się bardzo prężnie, poszerzając swój skład i repertuar. Była integralną częścią jarosławskiej budowlanki, swoimi występami uświetniała nie tylko uroczystości szkolne i miejskie, ale także koncertowała m.in. w Krakowie, Poznaniu i Zakopanem – mówiła D. Kaleta.

Ważną częścią jubileuszu była projekcja fragmentów filmu Romana Burego opowiadającego historię powstania i działalności Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Budownictwa w Jarosławiu, a także zawierającego wspomnienia jej byłych muzyków, ich rodzin, dyrygentów, wśród których byli zarówno uzdolnieni muzycznie uczniowie, jak i nauczyciele szkoły.

Swoimi refleksjami na temat znaczenia orkiestry w ich życiu podzielili się ze zgromadzonymi gośćmi Mieczysław Golba, senator RP oraz Jan Komor, nauczyciel, a zarazem były dyrektor szkoły.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili również Teresa Pamuła, poseł na Sejm RP, Tadeusz Chrzan, poseł na Sejm RP, Stanisław Kłopot, starosta jarosławski, Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, radni Powiatu Jarosławskiego, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb mundurowych, byli członkowie orkiestry, a także emerytowani nauczyciele szkoły. Obecna były także: Maria Korbelak i Anna Zając – córka i wnuczka Józefa Homika, pierwszego dyrygenta orkiestry i jednocześnie jej założyciela.

Obecnie orkiestra nie funkcjonuje już w tak okazałym składzie, ale społeczność jarosławskiej budowlanki stara się pielęgnować tradycje muzyczne zapoczątkowane jej działalnością.

– Uzdolniona młodzież, skupiona w działającym w szkole zespole muzycznym, uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne i pozaszkolne. Programem artystycznym uatrakcyjnili także uroczystość jubileuszową – mówi D. Kaleta, dyrektor placówki.

Do wykonania jednego z utworów młodzież zaprosiła senatora M. Golbę, udowodniło, że muzyka łączy pokolenia.

Po części oficjalnej goście przy kawie, herbacie i słodkich przekąskach mieli okazję do spotkania i refleksyjnych wspomnień.

 

Opr. EK, fot. org.