Od lewej: Ivan Pankiv, Anna Schmidt, Rafał Weber i Stanisław Sawa podczas spotkania przy nowo przebudowanym skrzyżowaniu.

Bezpieczniejszy wjazd na giełdę. Są lewoskręty

W poniedziałek, 11 lipca oddano do użytku przebudowane skrzyżowanie przy wjeździe na węzeł autostrady A4 w Skołoszowie w gminie Radymno. Budowa lewoskrętów w ciągu ruchliwej drogi krajowej ułatwia wjazd na teren Giełdy Wschód i czyni go znacznie bezpieczniejszym. – Na problem występujący na skrzyżowaniu drogi gminnej z krajową zwróciła naszą uwagę minister Anna Schmidt. Jej zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa doprowadziło do tego, że inwestycja została wykonana – podkreślał Rafał Weber, wiceszef resortu infrastruktury odpowiedzialny za sprawy związane z transportem drogowym, drogami publicznymi i bezpieczeństwem ruchu drogowego.

 

– Na długości około 800 metrów rozbudowaliśmy krajową 94 stwarzając możliwości zjazdu na drogę gminną w obie strony. To zadanie kosztowało około miliona złotych – wyjaśniał R. Weber, zaznaczając że resortowi zależy na podnoszeniu bezpieczeństwa na drogach także poprzez mniejsze inwestycje. Minister podkreślał, że zjazd i wjazd na krajówkę jest o wiele łatwiejszy i co ważne znacznie bezpieczniejszy. Przypominał, że to Anna Schmidt, minister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę na zagrożenia w obrębie Giełdy Wschód i w efekcie doprowadziła do ich usunięcia. R. Weber dziękował także Radzie Gminy Radymno za wsparcie przy realizacji inwestycji oraz Stanisławowi Sawie, właścicielowi giełdy za odstąpienie części działki do zbudowania połączenia z gminna drogą.

– Półtora roku temu razem ze Stanisławem Sawą wystąpiliśmy z prośbą do Ministra Infrastruktury o przebudowę tego skrzyżowania. Dzięki uprzejmości i działaniom ministerstwa udało się je dostosować umożliwiając bezpieczny wjazd na giełdę. Do tej pory układ drogi uniemożliwiał to zdążającym na giełdę od strony Radymna i Jarosławia – tłumaczyła A. Schmidt, zwracając uwagę że dochodziło do łamania przepisów i kierowcy potrafili wjeżdżać przez podwójną linię ciągłą. Minister przypominała znaczenie rangi giełdy, jako imprezy ściągającej producentów maszyn rolniczych, rolników i plantatorów oraz osoby związane z szeroko pojętą branżą rolniczą. – Jest to wydarzenie nabierające rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ważne, ponieważ wiąże się z promocją Podkarpackiego rolnictwa a szczególnie rolnictwa powiatu jarosławskiego, który jest liderem w uprawie buraka cukrowego. To teren rolniczy a zależy nam by promować rolnictwo i zdrową żywność. Współpraca z innymi regionami już się nawiązała. Na poziomie międzynarodowym. Wchodzą firmy z Ukrainy i Niemiec – wyjaśniała A. Schmidt, dziękując ministrowi R. Weberowi i radnym z gminy Radymno.

– Dzięki minister A. Schmidt to, co widzimy stało się faktem. Poświeciła dużo czasu, by do przebudowy doszło. Przebudowane skrzyżowanie ułatwia komunikację – mówił S. Sawa, zaznaczając ze teren jest atrakcyjny, a bliskość z Ukrainą jest wartością dodaną. Mówił też o rozwoju targów oraz o zainteresowaniu inwestorów. Wymieniał m.in. Targi Poznanskie noszące się z zamiarem prowadzenia plenerowych targów o randze krajowej.

– Tu jest dobra szansa współpracy polskich rolników z ukraińskimi i możliwość zaopatrzenia dla ukraińskich. Większe, liczące po 10 – 50 tysięcy hektarów ziemi, gospodarstwa są zaopatrywane w sprzęt. Mniejsze, liczące do 500 hektarów, mają problem z zakupem traktorów, siewników i innych maszyn. Tu jest szansa na stworzenie giełdy. Nasi rolnicy przyjadą i kupią. Zobaczą też, jak gospodarują Polacy – mówił Ivan Pankiv, dyrektor służby doradczej z Ukrainy zajmujący się rolnictwem na poziomie małych i średnich gospodarstw.

erka