Bezpiecznie nad wodą: gdzie się kąpać?

Temperatury przekraczające 30 stopni w lipcu i sierpniu to nic nowego na naszej szerokości geograficznej. W takie dni najczęściej szukamy ochłody nad wodą. Gdzie w powiecie jarosławskim i przeworskim są bezpieczne kąpieliska?

 

Z powodu remontu zarówno baseny w Jarosławiu – pływalnia kryta i sezonowa (pisaliśmy o tym już na naszych łamach – przyp. red) jak i w Przeworsku (więcej na stronie 3) są zamknięte. Nieczynny przez okres wakacyjny będzie także basen w Sieniawie. W obydwu naszych powiatach są jednak baseny i kilka kąpielisk, które warto polecić. Dla miłośników tych pierwszych atrakcyjną propozycją może być wizyta w Radawie, a dokładniej w Wiosce Wakacyjnej, której szerzej piszemy na stronie 17. To nowoczesny resort z basenem, zarówno dla tych najmłodszych jak i starszych miłośników pływania. Otwartym basenem dysponuje też kompleks w Hadlach Szklarskich. Wśród najbardziej znanych akwenów wodnych z plażą i atrakcjami wymienić należy zalew w Radawie, ZEK w Radymnie, czy też zalew w Łopuszce Małej.

 

Warto pamiętać o tym, gdzie się kąpać, ale ważne jest co robić żeby z tej kąpieli bezpiecznie wrócić na ląd.

Przede wszystkim, korzystajmy z kąpieli wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych , czyli na strzeżonych kąpieliskach. Zwracajmy uwagę na znaki ustawione przy wejściu do wody oraz stosujmy się do poleceń ratowników. Nigdy nie nadużywajmy alkoholu. Nigdy nie wolno wchodzić rozgrzanym do wody. Stopniowo zanurzajmy się i cieszmy jej chłodem, przyzwyczajając jednocześnie nasze ciało do jej temperatury, aby nie doznać szoku termicznego. Pamiętajmy o odpowiednich nakryciach głowy zarówno dla siebie, jak i też dla będących pod naszą opieką dzieci czy seniorów. Nigdy, pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Skoki „na główkę” bardzo często kończą się kalectwem, a w najgorszych przypadkach nawet śmiercią. Pilnujmy naszych dzieci, pomimo założonych na ich ręce rękawów do pływania, czy tzw. dmuchanych kół. Obecność ratowników, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za dziecko. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie odpływajmy wiec zbyt daleko od brzegu, aby w sytuacji zagrożenia móc spokojnie zawrócić. Zwracajmy  uwagę na warunki atmosferyczne, a szczególnie wtedy, kiedy planujemy pływać na otwartych akwenach.

Red.