Będzie oszczędnie i nowocześnie

W środę, 30 marca burmistrz Waldemar Paluch spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi. Włodarz opowiedział im o projekcie związanym z termomodernizacją, który przez następne lata będzie realizowany w tej placówce. Zapewnił, że prowadzony remont nie będzie utrudniał nauki.

 

– Rozpoczynamy bardzo duży projekt, na który udało nam się pozyskać duże dofinansowanie – poinformował burmistrz Waldemar Paluch uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi. – Aby przeprowadzić tę bardzo potrzebną, długo wyczekiwaną inwestycję, która będzie kosztowała przeszło 4 mln 700 tys. zł, pozyskaliśmy ponad 3 mln 290 tys. zł dofinansowania z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu – mówi burmistrz W. Paluch dziękując za wszelką pomoc i wsparcie pani minister Annie Schmidt.

Pozyskane dofinansowanie jest bardzo wysokie. Stanowi ok. 70% potrzebnej kwoty, która pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych prac mających na celu obniżenie kosztów energii w tym budynku w przyszłości.

Planowane prace obejmą: docieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów i ścian przyziemia, wymianę stolarki okiennej na nową, zmianę kotłowni na nowoczesną kondensacyjną, montaż instalacji fotowoltaicznej, wymianę oświetlenia na niskoenergochłonne, modernizację systemu c.w.u., a także zmianę technologii wentylacji.

– W efekcie chcemy uzyskać: ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 – 157,46 t/rok, produkcję energii ze źródeł odnawialnych – 34,04 MWh/rok, oszczędność energii pierwotnej – 1065,67 MWh/rok, dodatkową zdolność wytwarzania energii elektrycznej zainstalowanych ogniw fotowoltaicznych – 0,038 MWe. – mówi burmistrz W. Paluch.

Prace najprawdopodobniej mają rozpocząć się w przyszłym roku. Obecnie ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji. Prowadzone przy szkole prace nie mają utrudniać zajęć lekcyjnych.

Projekt zakłada też przeprowadzenie zajęć proekologicznych w trzech jarosławskich szkołach podstawowych: w SP nr 2, SP nr 4 oraz SP nr 11.

Warto pamiętać, że fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Celem funduszy jest ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie, a także wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami – darczyńcami, a 15 krajami UE z Europy Środkowej, Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego.

 

EK