Będzie kontrola drzewostanu na Starym Cmentarzu

Nie trzeba było wichury, aby jedno z drzew rosnących na Starym Cmentarzu runęło na nagrobki. Nikt nie został poszkodowany, ale uszkodzeniu uległy zabytkowe grobowce.

 

Początkiem ubiegłego tygodnia w zabytkowej części Starego Cmentarza spadł duży jesion wchodzący w skład zabytkowego drzewostanu objętego ochroną konserwatora zabytków. W 2017 roku drzewo badała specjalna komisja, która uznała je za zdrowe. Wówczas jesion poddano zabiegom pielęgnacyjnym.

– Wykonane zostały ciecia sanitarne oraz korekcyjne. Założono także 3 sztuki wiązań dynamicznych w koronie drzewa – informuje Urząd Miasta Jarosławia.

Nic to jednak nie dało. To nie pierwsza tego typu sytuacja, że na terenie Starego Cmentarza spadło drzewo. Do podobnych zdarzeń dochodzi niemal co roku.

Urząd Miasta Jarosławia postanowił zadbać o to, by w najbliższym czasie nie dochodziło już do tego typu sytuacji.

– Mając na względzie fakt, ze w ostatnich latach jest to już drugi przypadek upadku drzewa na terenie zabytkowej nekropolii skierujemy prośbę do służb konserwatorskich o ponowne przeprowadzenie kontroli drzewostanu i ewentualne wskazanie egzemplarzy, które mogą stanowić zagrożenie – zapewnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia.

 

EK