Bazylika pięknieje

Mieszkańcy Przeworska już od jakiegoś czasu obserwują zmiany jakie zachodzą wewnątrz, jak i w otoczeniu świątyni, której w ubiegłym roku minęło dokładnie 550 lat od zakończenia budowy.

 

Chodzi o Bazylikę Kolegiacką pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Pod koniec 2020 roku udało się zakończyć prace konserwatorskie, obejmujące zarówno wnętrza, jak i zewnętrzną elewację budynku. Wokół Bazyliki zostały też wymienione płyty z betonowych na granitowe. Był to pierwszy krok do kolejnego etapu prac, które mają na celu przywrócenie średniowiecznego ładu przestrzennego, historycznego założenia zespołu klasztornego. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu wydał pozwolenie na dalsze pracy wokół świątyni.

Choć część mieszkańców może martwić wycięcie niektórych drzew i krzewów, parafia zapewnia że były ku temu powody i otrzymali stosowne pozwolenia od urzędu nadzorującego prace konserwatorskie. Chodzi m.in. o usunięcie świerków i żywotników zachodnich, które dotknięte zostały żerowaniem ochojnika oraz klonu, który sam złamał się pod wpływem mokrego śniegu i wiatru, uszkadzając przy okazji odnowioną elewację kaplicy Bożego Grobu.

W zamian zasadzone zostaną, zgodnie z wymaganiami urzędu, kasztanowce czerwone „Briotii” oraz krzewy cisu pospolitego „Anna”. Te ostatnie, przycinane raz w roku, będą tworzyć obszary wypełnione trawnikami i roślinami cieniolubnymi.

DP