Bazylika pięknieje

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu można już podziwiać pierwsze efekty prac konserwatorskich. Odsłonięte, wspaniałe dekoracje malarskie ścian i sklepienia, zachwycają kompozycją i kunsztem malarskim.

 

– Malowidła wykonane w technice fresku poddano pełnej konserwacji, polegającej na dokładnym oczyszczeniu z kurzu i przemalowań, podklejeniu odspojeń, uzupełnieniu ubytków tynków, wypunktowaniu przetarć polichromii, uzupełnieniu i odtworzeniu delikatnych, punktowych złoceń nadających świetlistość kompozycjom. Obok prac konserwatorskich przy polichromiach ścian, wykonano pełną konserwację przeźroczy przesłaniających okna empor, odsłaniając oryginalne warstwy malarskie i rekonstruując srebrzenia, laserowania i złocenia – informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu wykonano również konserwację stolarki okiennej. Konstrukcje ram okiennych zostały uszczelnione, a powstałe w nich ubytki uzupełnione. Na tym jednak nie koniec. Ojcowie dominikanie planują kontynuację prac konserwatorskich przy polichromiach ścian i sklepieniach kościoła. Są planowane na najbliższe sezony konserwatorskie.

Opr. EK, fot. A. M. Filipowie