Barbara Czartoryska w honorowym gronie

Barbara Czartoryska, bratanica o. Michała otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Akt nadania wręczył Piotr Kozak, przewodniczący Rady Miasta, podczas obchodów Dnia Patrona Miasta Jarosławia. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w Klasztorze OO. Dominikanów w Jarosławiu, a ich dopełnieniem monodram „Jaś” w wykonaniu aktora Błażeja Michalskiego.

 

Obchody Dnia Patrona Miasta Jarosławia, nad którym od 19 lat czuwa bł. o. Michał Czartoryski, rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą mu poświęconą. Następnie w klasztorze OO. Dominikanów odprawiona została Msza św. w intencji mieszkańców, gdzie przed laty święcenia przyjął o. Michał Czartoryski. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, który przypomniał postać błogosławionego. Po wspólnej modlitwie licznie zgromadzeni uczestnicy tej uroczystości: przedstawiciele władz, duchowieństwa, służb mundurowych udali się do atrium klasztoru, gdzie nastąpił akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia – Barbarze Marii Czartoryskiej, bratanicy o. Michała.

Pani Barbara otrzymała ten zaszczytny tytuł na mocy uchwały Rady Miasta Jarosławia z dnia 20 maja 2024 r. Jest to „wyraz szacunku i wdzięczności za aktywną działalność na rzecz Miasta Jarosławia w zakresie promowania wspólnego dziedzictwa oraz pielęgnowanie więzi z lokalną społecznością”.

Oprócz symbolicznego aktu nadania Piotr Kozak, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia wręczył także statuetkę z wizerunkiem Patrona Miasta, autorstwa artysty Stanisława Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest jarosławskim honorowym obywatelom

Pani Barbara nie kryła wzruszenia, dziękując za przyznanie jej tak zaszczytnego tytułu. – Jarosław, zawsze był bliski memu sercu… z wielką radością obserwuję piękno tego miasta – mówiła podczas uroczystości.

B. Czartoryska urodziła się w 1935 r. w Żurawnie nad Dniestrem, jest przedstawicielką magnackiego rodu książęcego Czartoryskich, bratanicą bł. o. Michała Czartoryskiego – Patrona Miasta Jarosławia, a od wielu lat przewodniczącą stowarzyszenia Rodzinny Związek Czartoryskich herbu Pogoń Litewska i jednocześnie ambasadorką miasta Jarosławia.

 

Monodram w okrągłą rocznicę

W tym roku obchody Dnia Patrona Miasta Jarosławia zbiegały się z 80 rocznicą śmierci oraz 25 rocznicą beatyfikacji bł. o. Michała Czartoryskiego OP. Z tej okazji w Jarosławiu odbyła się premiera monodramu „Jaś”. W postać dominikanina wcielił się Błażej Michalski, aktor teatralny i telewizyjny, od 2017 roku związany ze sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu.

B. Michalski jest odtwórcą głównych ról w spektaklach takich jak: „Sen nocy letniej”, „Chory z urojenia”, „Kordian”, „Bracia Karamazow”, czy „Szewcy”. Z ekranów telewizorów znany jest głównie z seriali „Pierwsza Miłość”, „Galeria”, czy „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”.

Z kolei „JAŚ” – to monodram opowiadany niejako ustami samego bł. Ojca Michała Czartoryskiego. Tekst bazuje bowiem na jego listach oraz wpisach do prowadzonego nieregularnie dziennika, powstałych na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Treść monodramu spięta jest klamrą wydarzeń, jakie rozegrały się u schyłku jego życia, w pomieszczeniu prowizorycznego powstańczego szpitala.

Monodram można było obejrzeć kilkakrotnie. Zarówno w Białej Kaplicy, jak i w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki.

EK