Bałagan przy kontenerach z odzieżą używaną

Wokół pojemnika na odzież na os. Kombatantów w Jarosławiu leżą pełne worki, z których wysypują się ubrania. Mieszkańcy mają już dość tego bałaganu. Proszą o interwencję.

 

– Wokół kontenera na odzież walają się ubrania. Nikt tego nie sprząta. Wszystko niszczeje w śniegu – skarży się jeden z mieszkańców os. Kombatantów. – Pracownicy jednego ze sklepów odzieżowych wynoszą pełne worki ubrań. Gdy kontener się zapełni stawiają reklamówki z odzieżą obok pojemnika. W ostatnim czasie stojące tak worki przysypał śnieg. Niektóre z nich zostały rozerwane i ubrania walają się wokół, tworząc jeden wielki bajzel na naszym osiedlu – relacjonuje mieszkaniec.

Sprawę przepełnionego kontenera przekazaliśmy do Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, który zajmuje się zbiórką odzieży z naszych terenów. Zgłoszenie zostało przyjęte. W połowie ubiegłego tygodnia dostaliśmy zapewnienie, że kontener zostanie niebawem opróżniony, a leżące obok rzeczy uprzątnięte.

Ponadto PCK informuje, że na każdym pojemniku na odzież oznaczonym symbolem Polskiego Czerwonego Krzyża znajduje się numer telefonu, pod którym zgłaszać można potrzebę opróżnienia kontenera, jak i inne nieprawidłowości, tj. jego uszkodzenie czy dewastację. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 508 600 444.

Do pojemników na odzież można wkładać zarówno ubrania, jak i pościel czy ręczniki, a nawet pluszowe zabawki i buty połączone w pary. Przekazując tekstylia, należy zadbać o to, aby były czyste i spakowane w komplety.

 

Gdzie trafia oddawana odzież?

Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników, nie może być (ze względu na swój stan) przekazana potrzebującym. Najczęściej zostaje ona wykorzystana do celów przemysłowych np.: przerobiona na czyściwo czy materiały do uszczelniania. Część trafia do sprzedaży w second-handach. Za wszystkie zebrane tekstylia PCK otrzymuje pieniądze.

Zarówno mieszkańcy osiedli, na których znajdują się pojemniki na odzież, jak i pracownicy PCK apelują, żeby nie zostawiać worków z ubraniami pod kontenerami. Walające się wokół kontenera brudne, stęchłe i przegniłe ubrania nikomu nie pomogą. W przypadku zapełnionego kontenera najlepiej znaleźć inny pojemnik, który bardzo często znajduje się w niedalekiej okolicy.

 

Gdzie można znaleźć pojemnik na odzież z logo PCK?

Powiat jarosławski: Jankowice (przy świetlicy), Jarosław (Armii Krajowej 6, Kombatantów 14, Os. Pułaskiego 7, Piłsudskiego 18, Witosa 12, Witosa 9), Bobrówka (przy świetlicy), Laszki (przy szkole), Miękisz Nowy (przy szkole), Wietlin (przy świetlicy), Wysocko (przy świetlicy), Ożańsk (parking przy kościele), Pawłosiów (przy Urzędzie Gminy), Wierzbna (przy Domu Kultury), Duńkowice 121, Radymno (Jagiełły 1, Jagiełły 12, Jagiełły 16), Skołoszów (Dworska, 3-go Maja 35), Sośnica (przy świetlicy), Roźwienica (parking przy przedszkolu), Radawa (przy zalewie), Ryszkowa Wola (przy OSP), Szówsko (przy szkole), Wiązownica (przy szkole), Zapałów (przy OSP).

Powiat przeworski: Adamówka (przy szkole, osiedle 150), Białoboki (przy Domu Ludowym), Dębów (Dom sołecki), Gać (przy Urzędzie Gminy), Wolica (przy Domu Ludowym), Łopuszka Wielka, Siedleczka 207, Sietesz (szkoła), Grzęska 152, Gwizdaj (przy Domu Kultury), Przeworsk (Dworcowa 8, Grunwaldzka 4, Jagiellońska 6, 20, Jana III Sobieskiego 86, Konopnickiej 4, 10, 13, 25, Krasickiego 11, 23, 50, Misiągiewicza 14, 16, 18 24, Rynek 2, Sienkiewicza 12, 18,20, 32, Skłodowskiej 10, Szpitalna 18, Tysiąclecia 7, 11).

EK