Awaria usunięta. Ścieki nie wypływają

Mieszkający przy oczyszczalni ścieków w Czelatycach interweniowali w Gazecie Jarosławskiej w połowie lipca, tuż po ulewach i towarzyszących im podtopieniach. Chodziło im o wylewającą się ze studzienki kanalizacyjnej brudną wodę i roznoszący się fetor. Wtedy tłumaczono w gminie, że nie można było temu zapobiec, bo instalacja została całkowicie zalana. Po tygodniu ścieki jeszcze się sączyły, ale gmina zareagowała natychmiast na sygnał od GJ. Okazało się, że odpływ był przytkany. Problem usunięto.

 

– Sprawdzałem. Ścieki nie wypływają. Mogę tylko podziękować Gazecie Jarosławskiej za zajęcie się sprawą i doprowadzenie jej do końca, a także służbom gminnym. Szybko usunęli awarię. W końcu zapomnimy o smrodzie – cieszył się pan Robert mieszkający obok sprawiającej wcześniej problemy studzienki.

W Czelatycach funkcjonuje kanalizacja grawitacyjna. Bez przepompowni. Przy małych spadkach spływ ścieków może być niewystarczający szczególnie, gdy pojawia się ich więcej. Taki problem występuje przy feralnej studzience. – Jeszcze za poprzedniej kadencji rozmawialiśmy z panią wójt. Zapewniała, że będą szukać rozwiązania. Dzisiaj już nawet nie chcą z nami rozmawiać. Zgłaszałem do ochrony środowiska, szukałem pomocy w innych instytucjach. Przerzucają się kompetencjami, a ścieki wypływają – tłumaczył w lipcu pan Robert. W ubiegłym tygodniu informował nas, że w końcu jest sucho.

Marek Winiarski, inspektor ds. gospodarki komunalnej w Urzędzie Gminy w Rokietnicy tłumaczy, że gminne służby starają się by sprawność kanalizacji była na bieżąco utrzymana. Zaraz po rozmowie z nami wysłał pracowników, którzy oczyścili okolice studzienki. Namierzono też, co powoduje wolniejszy spływ ścieków i problem usunięto. – W przypadku awarii sieci kanalizacyjnej wystarczy zatelefonować na ogólnie dostępne numery pogotowia kanalizacyjnego gminy. Przyjedziemy. Usuniemy – zapewnia inspektor.

erka

 

Czytaj w papierowym wydaniu