80 lat szpitala w Przeworsku (cz. 2)

Wspólnie z Muzeum w Przeworsku kontynuujemy przedstawienie naszym Czytelnikom historii powstania przeworskiego szpitala, który w tym roku obchodzi jubileusz 80-lecia powstania.

 

(…) Budynki zaadaptowane po wojnie na potrzeby lecznictwa były niewystarczające. Od 25 września 1947 r. prowadzono rozmowy w sprawie wyboru miejsca pod budowę „nowego” szpitala, rozważano różne lokalizacje, m.in. w okolicach folwarku Podzamcze, w okolicach szpitala na Błoniu Browarnym, w zachodniej części miasta na tzw. łańcuckim, w sąsiedztwie istniejącej Lecznicy Weterynaryjnej, oraz we wschodniej części miasta, na północ od drogi z Przeworska do Jarosławia. Ostatecznie porozumienie w sprawie budowy szpitala zostało zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia w 1972 r. na terenie Plebanki, tuż za terenem przeznaczonym na budownictwo jednorodzinne. Prasa wówczas pisała: „Mieszkańcy Przeworska z przykładną cierpliwością oczekują budowy nowego szpitala. Zdają sobie jednak sprawę z tego, ze będzie on oddany do użytku dopiero za 7-8 lat, a więc trzeba nadal przyjmować chorych na oddziały, które są porozrzucane po całym mieście”.

Wiosną 1975 r. rozpoczęto budowę nowego szpitala. Oddanie budynku do użytku przekładano kilkakrotnie. Opóźnienie wyniknęło z komplikacji z instalacją gazową, opóźnione były również prace przy budowie oczyszczalni ścieków – to od jej uruchomienia zależało otwarcie szpitala. Budynek szpitala oddano do zagospodarowania 31 grudnia 1981 r., ponad rok trwało wyposażanie szpitala w sprzęt. Ostatecznie „28 lipca 1983 r. otworzyła się nowa karta w historii przeworskiej służby zdrowia. Przekazano do zagospodarowania (wreszcie!) szpital z prawdziwego zdarzenia”. W szpitalu funkcjonowała Izba Przyjęć, oraz oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny, położniczo-ginekologiczny, dziecięcy, rehabilitacyjny i neurologiczny. Działał blok operacyjny, pracownia analityczna, pracownia EKG i EEG, punkt krwiodawstwa, zakład rehabilitacji oraz prosektorium.

 

Małgorzata Wołoszyn

Muzeum w Przeworsku