Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku od początku swojej działalności, czyli od roku 1974, gromadzi i przechowuje w archiwum: pamiątkowe chronologiczne księgi – kroniki wpisów gości odwiedzających Muzeum; uczestników obozów wędrownych, grup szkolnych, grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych z Polski oraz z zagranicy.
Z wpisów w pierwszej, najstarszej księdze wpisów prowadzonej od 8 czerwca 1974 r., wiadomo że w pierwszym sezonie, turystami, którzy odwiedzili Muzeum byli uczestnicy letnich obozów wędrownych z całej Polski m.in. z Opola, Wrocławia, Tarnowskich Gór, Zgierza, Szczecina, Poznania, Płocka, Dukli, Lublina, Łodzi, Gdańska, Grudziądza, Piotrkowa Trybunalskiego, Hajnówki, Zabrza, Złotowa, Jeżowego, Kamienia Pomorskiego, Grajewa, Nowej Rudy, Wałbrzycha czy Gliwic. Pozostawili oni piękne pamiątkowe wpisy oraz podziękowania dla organizatora tego niezwykle ciekawego i oryginalnego muzeum, wyrażające satysfakcję z obejrzenia zbiorów ukazujących rozwój techniki i sprzętu strażackiego na przestrzeni ostatnich stu lat.
Założyciel i twórca Muzeum Pożarnictwa Leon Trybalski, na podstawie pamiątkowych wpisów turystów, opracował „mapy statystyczne Polski”, na których zaznaczył miasta i miejscowości – miejsca, skąd przybywali zwiedzający do przeworskiego Muzeum Pożarnictwa, w latach 1975-1980 i 1981-1985.
Na przestrzeni 50 lat działalności Muzeum, można w tych kronikach zobaczyć i zaobserwować ilu turystów np. miesięcznie czy rocznie odwiedza Muzeum, z jakich stron Polski pochodzą i jakie wrażenie zrobiło na nich Muzeum Pożarnictwa podczas zwiedzania tej kolekcji sprzętu strażackiego regionalnej, lecz imponującej na skalę Polski.
Wojciech Kruk
Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku