15,5 mln zł dla Jarosławia

Miasto otrzymało przeszło 15 mln zł w ramach Funduszy Norweskich. Symboliczny czek na kwotę 3,5 mln euro Waldemarowi Paluchowi – burmistrzowi Jarosławia wręczył Waldemar Buda – wiceminister funduszy i polityki regionalnej, w towarzystwie Anny Schmidt- wiceminister rodziny i polityki społecznej.

 

– Jarosław uprasował się na liście rankingowej, która kwalifikuje go do uzyskania dofinansowania na poziomie 15,5 mln zł – taką nowinę obwieścił podczas czwartkowej konferencji prasowej Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki społecznej. – Są to bardzo duże środki, które finansują projekty do 100% – mówił.

Praca nad projektem trwała kilkanaście miesięcy. Spośród 266 miast biorących udział w projekcie Jarosław uplasował się powyżej dwudziestej pozycji. Pierwotnie dofinansowanie miało uzyskać piętnaście miast, co go dyskwalifikowało. Jednak w toku prowadzonych rozmów oraz negocjacji liczba miast objętych pomocą finansową została zwiększona do 29. Wiązało się to jednak ze zmniejszeniem kwoty dofinansowania. Niemniej jednak dla Jarosławia udało się pozyskać niemałe pieniądze.

– Ja się bardzo cieszę, że udało się pozyskać te środki. 3,5 mln euro, czyli 15 mln zł to szczególne przedsięwzięcie i ogromnie potrzebne nam pieniądze. Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że nasze miasto znalazło się na niechlubnej liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, więc wszystkie te projekty, o które aplikuje pan burmistrz po to, aby zmniejszyć emisję tych gazów cieplarnianych, aby wejść w tę zielono-niebieską infrastrukturę, aby zmniejszać zanieczyszczenie, poprawić byt i kondycję naszych mieszkańców są szalenie ważne – mówiła Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej, która przez cały te wspierała działania miasta w pozyskaniu tych środków.

 

Na co pójdzie 15 mln zł?

– Tych działań jest naprawdę bardzo dużo – mówił burmistrz Waldemar Paluch, opowiadając o opracowanych strategiach rozwoju. – Dzisiaj wiemy, że pula tych środków została zmniejszona, dlatego na 100% jeszcze nie wiemy, które działania będą realizowane. Będziemy musieli je po prostu wybrać i uzgodnić z darczyńcami. Jednak projekt zakładał w głównej mierze działania skierowane na rzecz ochrony środowiska: planowaliśmy zakup nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych, utworzenie zielonych stref, braliśmy pod uwagę także kwestie poprawy jakości życia naszych mieszkańców, jak chociażby wybudowanie centrum przesiadkowego na terenie naszego miasta oraz wiele innych działań np. związanych z informatyzacją mieszkańców, czyli utworzenie karty miejskiej na terenie naszego miasta – nadmieniał burmistrz W. Paluch dziękując A. Schmidt oraz W. Budzie oraz wszystkim innym zaangażowanym w pozyskanie funduszy.

EK