120-lecie urodzin Samuela Spiegla, kolekcjonera Oskarów

Samuel urodził się 11 listopada 1901 roku w Jarosławiu w rodzinie żydowskiej. Jego ojcem był Simon Spiegel, matką Regina Spiegel. Miał dwóch braci młodszego Leona i starszego Skaloma, również urodzonych w Jarosławiu.

Do c.k. gimnazjum uczęszczał Samuel w Jarosławiu przy ul. 3 Maja. Należał do wybitnych uczniów. W   Jarosławiu przebywał do początku lat 20 XX wieku. Kolejnym etapem edukacji Spiegla był Uniwersytet Wiedeński. Rodzina Spieglów mieszkała w Jarosławiu przy ul. Grodzkiej 9 (obecnie 13). W tej kamienicy ojciec Samuela posiadał sklep z artykułami tytoniowymi „Trafika” oraz hurtownię tytoniową.

Samuel Spiegel wyjechał z Jarosławia do Austrii, a stamtąd do Palestyny. W 1927 roku przebywał w Niemczech, następnie powrócił do Austrii, gdzie jako niezależny producent przyczynił się do nakręcenia paru filmów. Od 1933 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych, wyprodukował tam film „Na nabrzeżach”, który nagrodzono ośmioma Oskarami. Jako pierwszy na świecie otrzymał trzy Oskary w kategorii najlepszy film. Był producentem takich znanych filmów jak: „Opowieść Manhattanu”, „Lawrence z Arabii”, „Most na rzece Kwai”, „Afrykańska królowa” i inne. W jego filmach występowali najwięksi aktorzy: Elizabeth Taylor, Marlon Brando, Humphrey Bogart, Anthony Quinn,, Omar Sharif czy Robert de Niro. Tylko jego trzy sztandarowe produkcje zdobyły aż 22 Oskary. Był człowiekiem skrajnym, jak kochał to do przesady, jak kłamał, to też bez umiaru. Był notorycznie nieuczciwy w interesach, kilka miesięcy spędził w więzieniu za oszustwa. Jedno jest pewne, że na organizowanych przez niego przyjęciach ten, kto nie był na liście nie liczył się w Hollywood. Władał polskim, hebrajskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i węgierskim, łącznie 9 językami. Można bez przesady powiedzieć o nim, że był najlepszym z najlepszych producentów 23 filmów, które zasłużyły na największa uwagę. Jego filmy zdobyły 43 nominacje, 32 osoby pracujące w jego produkcjach otrzymał Oskary. Samuel Spiegel posiadał bogata kolekcję dzieł sztuki, która po jego śmierci została przez jego dzieci przekazana do muzeum w Jerozolimie, gdzie istnieje Szkoła Filmowa i Telewizyjna im. Sama Spiegla. Spiegel zmarł 31 grudnia 1985 roku w Saint Martin na Karaibach. Znany na całym świecie wybitny producent, w swoim rodzinnym mieście Jarosławiu jest mało znaną postacią.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”